27-30 Nisan 2011 tarihlerinde tarihi İpekyolu hinterlandı ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı ülkeleri başta olmak üzere 24 ülkeden bakan, üst düzey bürokrat ve firma temsilcilerinin katılımı ile 2. İpekyolu İşadamları Zirvesi düzenlenecektir.

İlki 2008 yılında 23 ülkeden 250 civarında temsilcinin katılımıyla gerçekleşen zirvenin geçen üç yıllık süreçte; ülkelerarası sosyal kültürel ve ağırlıklı olarak ekonomik işbirliği olanaklarının geliştirilmesinde önemli etkileri olmuştur.

     

“Tarihi İpek Yolu’nun Yeniden Canlandırılması” perspektifi kapsamında Asya bölgesine yoğunlaşan dünya ticaretinin yeni güzergahının; eskisi gibi İpek Yolu üzerinde kalan Karadeniz Bölgesi ülkelerinin topraklarından geçmesi hedeflenmektedir. 
Son yıllarda dünya ticaretinin en önemli odak noktası olan Asya Bölgesinde ulaşımda, geçmişte olduğu gibi günümüzde de Türkiye geçiş noktası görevini görmekte ve bu konuda da gelişmiş altyapı imkanları ile lojistikte taşımış olduğu üstünlükler açısından Trabzon ili Türkiye’nin Asya’ya açılan kapısı olma işlevini görmektedir. Tarihi ipekyolu ticaretinde geçiş güzergahı olan Türkiye’nin Trabzon ili  tarihten gelen bu misyonunu günümüzde de etkinleştirerek işadamlarımıza sunmak amacıyla bu etkinlik düzenlenmektedir.

     Etkinliğe davet edilen ülkelerden ve ülkemizden; Bakan ve üstü erkan olmak üzere, Kurum temsilcileri, Basın Mensupları ve ithalatçı-yatırımcı firma temsilcilerinin katılımı beklenmektedir.

27-30 Nisan 2010 tarihleri arasında düzenlenecek zirveyle eş zamanlı olarak, “Karadeniz Tarım, Hayvancılık ve Balıkçılık Fuarı”Forza Fuarcılık A.Ş. tarafından, Trabzon Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleştirilecektir. Fuar da Sebze ve Meyvecilik, Süt ve Süt Ürünleri, Fındık, Çay, Balıkçılık başta olmak üzere bu sektörlere ait makine ve diğer ekipmanlar sergilenecektir.

T.C. BAŞBAKANLIK DIŞ TİCARET MÜŞTEŞARLIĞI TRABZON VALİLİĞİ DOĞU KARADENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ TRABZON TİCARET VE SANAYİ ODASI T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI T.C. BAŞBAKANLIK TANITMA FONU TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ T. C. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı TRABZON TİCARET BORSASI Trabzon Belediyesi KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU Türkiye İhracaçılar Meclisi TÜRK İŞBİRLİĞİ VE KALKINMA İDARESİ BAŞKANLIĞI  Avrupa İşletmeler Ağı TRABZON
Türkiye
Afganistan
Arnavutluk
Azerbaycan
Bangladeş
Bulgaristan
Çin
Gürcistan
Hindistan
İran
Irak
Karadağ
Kazakistan
Krıgızistan
Makedonya
Moğolistan
Moldova
Özbekistan
Pakistan
Romanya
Rusya
Suriye
Tacikistan
Türkmenistan
Ukrayna

     29 Nisan 2011 tarihinde 2. Trabzon İpekyolu İşadamları Zirvesi kapsamında Türk işadamlarımızın 24 ülkeden katılacak yabancı firma temsilcileri ile talep ettikleri ürünlere göre yüzyüze görüşme imkanı bulabilecekleri, ticaret ve yatırım konularında yeni işbirlikleri kurabilecekleri ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir.