HER ZEVKE HİTAP EDEN BİR ÜLKE

 

Türkiye, nefes kesici doğal güzellikleri, eşi bulunmaz tarihi ve arkeolojik kalıntıları, gitgide gelişen otelcilik ve turizm altyapısı, misafirperverlik geleneği ve makul fiyatlarıyla konuklarını fazlasıyla memnun edecek olanaklara sahiptir. Bu geniş seçenek yelpazesi hesaba katıldığında, Türkiye’nin son zamanlarda dünyanın en popüler turistik merkezlerinden biri haline gelmiş olması hiç şaşırtıcı değildir. Türkiye’nin değişken coğrafi koşulları içinde bir günde dört farklı iklimi yaşamak mümkündür. Üç yanı üç farklı denizle çevrilmiş, dikdörtgen biçimindeki ülkenin kıyıları plajlar, adalar, körfezler, koylar, limanlar ve yarımadalarla donanmıştır. Yaz mevsiminin sekiz aya kadar uzadığı bölgelerde uzun süre devam eden turistik etkinliklerin yanı sıra yaz ve kış turizmi boyunca her türlü spora uygun olan görkemli dağlar, vadiler, göller, nehirler, şelaleler ve mağaralar ülkenin her yanını süslemektedir..

 

DOĞAL ZENGİNLİKLER


Türkiye 814,578 km2’ye (314,510 kare mil) yayılan ve İstanbul ile Çanakkale Boğazları aracılığıyla Marmara Denizi üzerinden Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan devasa bir yarımadadır. Marmara Denizi’nin kuzeyinde kalan üçgen biçimindeki Trakya Bölgesi Türkiye’nin Avrupa topraklarında bulunan bölümünü oluşturur. Anadolu ise 1500 km uzunlukta ve 550 km genişliğinde bir dikdörtgen biçimindedir..

 

MEDENİYETLERİN BULUŞMA NOKTASI


İLK ÇAĞLAR

Türkiye’nin tarihi 10.000 yıllık bir zaman dilimini kapsar. Anadolu toprakları, Sümer, Babil ve Asur kültürlerinin Hatti, Hitit ve Hurri’ler aracılığıyla yüzyıllar boyunca birbirlerini etkilediği bir buluşma noktası olmuştur. Bütün bu etkileşimlerin sonucu ise Batı dünyasının düşüncelerini ve efsanelerini derinden etkileyen eşsiz bir Anadolu uygarlığının biçimlenmesidir. Antik Bronz Çağı ilk bağımsız şehir devletlerin kurulmasına tanıklık etmiştir. Orta ve Güney-doğu Anadolu’nun yerli Hatti’lerin yerleşim alanı olduğu bu dönemin en görkemli kalıntıları, Yunanistan’daki Mycenae kral mezarlarıyla aynı dönemden kalan, Kızılırmak yöresindeki Alaca Höyük ve Karadeniz Bölgesinde bulunan Tokat yakınlarındaki Horoztepe’ye aittir..

 

DÜNDEN BUGÜNE TÜRK SANATI VE KÜLTÜRÜ


DANS

 

Türkiye, bölgeden bölgeye değişiklik gösteren, her biri renkli, ritmik, zarif ve kendine özgü bir tarzı olan, çok eski bir folklorik dans geleneğine sahiptir. Bu danslar arasında en popüler olanları şöyle sıralayabiliriz: “Çayda Çıra”, Orta Anadolu’nun Sivas yöresinde, gümüş ve altın işlemeli kaftanlar giyen genç kızların karanlıkta, ellerinde yanan mumlarla dans ettikleri yöresel bir oyundur..

 

TÜRK YAŞAM BİÇİMİ DOĞU İLE BATIYI, ESKİ İLE YENİYİ BİR ARAYA GETİREN CANLI BİR MOZAİKTİR

 

Türkiye’de yaşam, yüzlerce yıllık bir geçmişin, çağdaş bir şimdiyle bir arada var olduğu kültürel ve geleneksel bir çeşitliliğe ayna tutar. Bu ülkenin konukları egzotik olduğu kadar tanıdık bir görünümle karşılaşırlar; zira doğu ve batı dünyasının büyüleyici bütünlüğü Türk yaşam biçiminin özünü oluşturur..

 

T.C. BAŞBAKANLIK DIŞ TİCARET MÜŞTEŞARLIĞI TRABZON VALİLİĞİ DOĞU KARADENİZ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ TRABZON TİCARET VE SANAYİ ODASI T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI T.C. BAŞBAKANLIK TANITMA FONU TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ T. C. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı TRABZON TİCARET BORSASI Trabzon Belediyesi KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU Türkiye İhracaçılar Meclisi TÜRK İŞBİRLİĞİ VE KALKINMA İDARESİ BAŞKANLIĞI  Avrupa İşletmeler Ağı TRABZON
Türkiye
Afganistan
Arnavutluk
Azerbaycan
Bangladeş
Bulgaristan
Çin
Gürcistan
Hindistan
İran
Irak
Karadağ
Kazakistan
Krıgızistan
Makedonya
Moğolistan
Moldova
Özbekistan
Pakistan
Romanya
Rusya
Suriye
Tacikistan
Türkmenistan
Ukrayna

     29 Nisan 2011 tarihinde 2. Trabzon İpekyolu İşadamları Zirvesi kapsamında Türk işadamlarımızın 24 ülkeden katılacak yabancı firma temsilcileri ile talep ettikleri ürünlere göre yüzyüze görüşme imkanı bulabilecekleri, ticaret ve yatırım konularında yeni işbirlikleri kurabilecekleri ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir.