» ZİRVE TANITIM

 

20 ÜLKEDEN ÜST DÜZEY KATILIMCILAR VE İŞADAMLARI 3. İPEKYOLU İŞADAMLARI ZİRVESİ İÇİN TÜRKİYE’YE GELİYOR


3. Trabzon İpekyolu İşadamları Zirvesi 17-19 Ekim 2014 tarihleri arasında Trabzon’da yapılıyor.. Organizasyonda İpekyolu ile Karadeniz Havzası ülkelerine ev sahipliği yapacak olan Türkiye konuklarını Trabzon’da ağırlayacak. Bu yıl zirveye 20 ülke davet edildi.. Organizasyon Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde yürütülüyor.


KATILIMCI İPEKYOLU VE KEİ ÜLKELERİ


3. Trabzon İpekyolu İşadamları Zirvesi organizasyonuna; Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bangladeş, Bulgaristan, Çin Halk Cumhuriyeti, Gürcistan, Hindistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Moldova, Özbekistan, Pakistan, Romanya, Rusya Federasyonu, Tacikistan, Türkmenistan ve Ukrayna ülkelerinden Bakan, Kurum temsilcileri, basın temsilcileri ve işadamları davet edildi. Program kapsamında Ticaret, Finans, Lojistik, Turizm sektörlerinde panellerin dışında Türk ve Yabancı firma temsilcileri arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir.


İPEKYOLU İŞADAMLARI ZİRVESİ NEDİR?


İpekyolu İşadamları Zirvesi, İpekyolu hinterlandında bulunan ülkeler ile Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü üyesi ülkelere yönelik uluslararası işbirliği ve iş geliştirme platformudur. İki gün boyunca firmaların önceden ayarlanmış yüz yüze ikili iş görüşmelerinde bulunacağı ve katılan diğer kuruluşlar ve firmalarla networking ve görüşme imkanı bulacağı uluslararası bir organizasyondur.


Bunun yanı sıra, İpekyolu hinterlandında bulunan ülkeler arasında ticaret ve yatırımların önündeki engellerin tanımlanıp ortadan kaldırılması, bu ülkeler arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi ve bölge işadamları arasında güven ortamının tesis edilerek yeni işbirliklerinin kurulmasına yönelik etkin bir uluslararası platformdur.


KİMLER KATILMALI?


İş adamları, girişimciler, ihracatçılar, yurt dışında iş yapmak isteyen girişimciler, yatırım fırsatlarıyla veya ortak bulmakla ilgilenen şirketler, ticaret yapmak isteyen KOBİ’ler İpekyolu işadamları zirvesine davet edilmektedir.
Ayrıca katılımcı ülkelerin bakan, üst düzey bürokrat ve sivil toplum kuruluşları İpekyolu işadamları zirvesine katılarak anılan ülkeler arasında işbirliğini geliştirmeye, sorunları çözmeye ve yeni hedefler ile ortak bir kalkınmaya katkı sağlamaktadırlar.


NEDEN KATILMALI?


İpekyolu ve Karadeniz ekonomik İşbirliği( KEİ)ülkeleri son yıllarda yüksek büyüme potansiyeli ve yükselen ekonomileri ile dikkat çekmektedirler.


İpek Yolu ve KEİ bölgesi hinterlandındaki ülkeler dünyanın en zengin enerji kaynaklarına sahip bulunmaktadır.
İpekyolu ve KEİ havzası içindeki Ülkeler, KOBİ’ler ve İş adamları arasında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi, yatırım açısından fırsatların ortaya konulması ve işadamları arasında da güven ortamının sağlanması zirvenin öncelikleri arasındadır.

 

İŞ FIRSATLARI


Bölgede faaliyet gösteren KOBİ’ler için yeni pazarlar, iş ortaklıkları, cazip yatırımlar ve yüksek ticaret fırsatları bulunmaktadır.


İPEKYOLU İŞADAMLARI ZİRVESİNİ 2008 VE 2011 YILLARINDA TRABZON’DA BAŞARIYLA DÜZENLENDİ


İlki 2008 yılında, ikincisi 2011 yılında Trabzon’da gerçekleşen zirvenin geçen süreçte; ülkelerarası ticari ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesinde önemli katkılar sağladı.

 

SEKTÖRLER


Gıda Ürünleri ve Teknolojileri
İnşaat Malzemeleri
Makine
Turizm

 

UYGULAMA YERİ VE TARİHİ


Trabzon, Türkiye
17-19 Ekim 2014
Zirve; Türkçe, İngilizce ve Rusça olarak Novotel’de gerçekleştirilecektir.

 

 

 

PROGRAM


17 EKİM 2014 CUMA
10.00 - 20.00      Trabzon’a Ulaşım
                Transfer- Kayıt - Koktey

 

18 EKİM 2014 CUMARTESİ
09.00-09.30        Kayıt
10.00-12.30        Zirve Açılış Programı,
                - Protokol Konuşmaları
12.30-14.00        Öğle Yemeği
14.00-17.00        Paralel Oturumlar
                - Ticaret ve Bankacılık
                - Lojistik
                - Turizm
15.00-19.00        Firmalar Arası Sektörel İkili İş Görüşmeleri Görüşmeler
19.30-21.30        Gala Yemeği

 

19 EKİM 2014 PAZAR
09.00-22.00        Trabzon’dan Ayrılış
                (Yabancı Heyetler için Turistik Tur Operasyonları,
                 Fabrika ya da iş gezileri)